Blog
Jak prawidłowo spawać aluminium?
Aluminium to metal, który ze względu na swoje właściwości jest powszechnie wykorzystywany w wielu zastosowaniach przemysłowych jako materiał do wykonywania elementów, które muszą być zarazem wytrzymałe na obciążenia, lekkie i odporne na warunki zewnętrzne w tym korozję. Aluminium jest używane m.in. w motoryzacji i lotnictwie, jednak jego stopy są wykorzystywane także do produkcji wymienników ciepła, rur, drzwi i okien czy różnych konstrukcji. Jak przy innych metalach najpopularniejszą metodą łączenia elementów aluminiowych jest spawanie, co wiąże się z koniecznością używania odpowiednich drutów i prętów spawalniczych do aluminium. Zobaczmy, jak spawa się aluminium i jakie pręty są przy tym stosowane.
Jak dobrać średnicę i gatunek drutu spawalniczego?
Proces spawania metodą MIG/MAG wymaga zastosowania drutu spawalniczego, który w dużej mierze wpływa na jakość i wytrzymałość wykonywanej spoiny, a także komfort pracy spawacza. Dostępne na rynku druty różnią się przede wszystkim grubością oraz gatunkiem. Ich wybór zależy od kilku podstawowych czynników, o których wspomnimy w dalszej części naszego wpisu.
Na czym polega metoda spawania drutem samoosłonowym?
Wyróżniamy wiele rodzajów drutów spawalniczych, które znajdują zastosowanie podczas spawania różnymi metodami. Jednym z nich jest drut samoosłonowy, który jest tematem tego wpisu. Czytając dalej, dowiesz się, czym jest drut samoosłonowy i kiedy znajduje zastosowanie.
Co warto wiedzieć o spawaniu elementów stalowych?
Łączenie ze sobą elementów stalowych wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Dobór odpowiedniej techniki może przesądzać o trwałości i bezpieczeństwie danej konstrukcji. Jedną z najpopularniejszych metod łączenia ze sobą elementów stalowych jest spawanie. Jakie metody spawania wyróżniamy i czym różnią się one od siebie? O tym właśnie opowiemy w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!
Druty Nevatia. Skąd wzięła się ich renoma?
Druty Navatia są jednymi z najchętniej używanych w Polsce. Niewiele osób wie jednak, że są produkowane przez koncern Neatia Steel & Alloys Pvt. Limited – pierwszą indyjską firmę, która uzyskała czterokrotny certyfikat ISO / TS 16949: 2009, ISO 9001: 2008, ISO 14001: 2004 i OHAS 18001: 2007. Zakłady Nevatia, wyposażone w kompleksowe i nowoczesne technologie znajdują się w przemysłowym miasteczku Tarapur niedaleko portu w Mumbaju.
Drut spawalniczy – co wybrać?
Przygotowując się do spawania MIG/MAG musimy zaopatrzyć się w drut spawalniczy. Na rynku dostępnych jest jednak wiele tego typu produktów i nie zawsze wiemy, co powinniśmy wybrać. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, co wziąć pod uwagę przed zakupem drutu.
Techniki TIG i MIG/MAG. Czym się od siebie różnią?
Nie wszystkie materiały da się połączyć w ten sam sposób. Niektóre z nich wymagają innych technik łączenia. Spawanie, mówiąc ogólnie, polega na użyciu łuku elektrycznego, w którym topi się materiał spajany i spajający. Jednak i tu można wyróżnić kilka metod, które nieco się od siebie różnią. Czym charakteryzuje się spawanie MIG/MAG i TIG?
Najważniejsze funkcje i cechy drutów spawalniczych
Obecnie jesteśmy w stanie bez większego problemu zakupić drut spawalniczy. W praktyce jednak dobierając odpowiedni produkt, należy zwrócić uwagę na szereg bardzo istotnych czynników, które będą miały bezpośredni wpływ na późniejszą pracę. Często nawet operatorzy spawarek mają nie lada problem z wyborem właściwego drutu, który będzie wyróżniał się odpowiednią jakością i spełni wszystkie wymagania.