Drut spawalniczy – co wybrać?
Przygotowując się do spawania MIG/MAG musimy zaopatrzyć się w drut spawalniczy. Na rynku dostępnych jest jednak wiele tego typu produktów i nie zawsze wiemy, co powinniśmy wybrać. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, co wziąć pod uwagę przed zakupem drutu.
Grubość drutu
Grubość drutu powinna być dopasowana do rodzaju materiału, jaki zamierzamy spawać. Zasada doboru jest dość prosta – im większa średnica drutu, tym grubszy materiał można przy jego pomocy spawać. Najpopularniejsze średnice drutów do spawania to te od 0,8 mm (do spawania blach o grubości max. 1 mm) do 2 mm (do spawania blach o grubości ok. 16 mm). Cienkie druty zapewniają większą gęstość i głębokość wtopienia i używa się ich zazwyczaj do spawania drobnych konstrukcji.
Gatunek drutu
Materiały spawalnicze mogą mieć różny skład chemiczny. Zawsze powinno się wybierać taki drut, który gwarantuje najtrwalszą spoinę. Czasami zależy nam też na mniejszej podatności na powstawanie zanieczyszczeń podczas spawania – dlatego, jeśli nie jesteśmy pewni, jaki drut wybrać, najlepiej poradzić się doświadczonego dystrybutora materiałów do spawania. Używanie zawsze drutów o tym samym składzie chemicznym poprawia wydajność w firmie, chociażby dzięki ustaleniu stałych procedur, bez konieczności dopasowywania ich do różnych składów drutów.
Opakowanie drutu
Druty przeważnie sprzedawane są na szpulach, bębnach czy beczkach. Ten sposób pakowania ułatwia korzystanie z drutu. Wielu spawaczy decyduje się na opakowania z osłoną, która zabezpiecza drut będący pod napięciem podczas spawania. Te bez osłony zazwyczaj są z kolei korzystniejsze finansowo. Małe zakłady czasami zmuszone są wybierać takie opakowania drutu, które udaje się wygodnie magazynować i użytkować na ograniczonej powierzchni.
Cena drutu
Cena drutu oczywiście ma znaczenie, jednak należy uważać, aby nie dokonać złudnej oszczędności. Najtańszy drut może przełożyć się do większe wydatki związane z cięciem, formowaniem, przygotowaniem powierzchni, czyszczeniem, szlifowaniem itp. W najgorszym wypadku jakość spoin może okazać się niewystarczająca po wykonaniu prac, co będzie skutkowało jeszcze większymi wydatkami.