Najważniejsze funkcje i cechy drutów spawalniczych
Obecnie jesteśmy w stanie bez większego problemu zakupić drut spawalniczy. W praktyce jednak dobierając odpowiedni produkt, należy zwrócić uwagę na szereg bardzo istotnych czynników, które będą miały bezpośredni wpływ na późniejszą pracę. Często nawet operatorzy spawarek mają nie lada problem z wyborem właściwego drutu, który będzie wyróżniał się odpowiednią jakością i spełni wszystkie wymagania.
Producenci mają w swoich ofertach różne typu drutów spawalniczych. Różnice ujawniają się w podstawowych parametrach, takich jak m.in. grubość drutu, grubość szpuli, przeznaczenie, gatunek itp. Bardzo ważna jest także ogólna jakość oraz trwałość drutu spawalniczego. To najważniejsze czynniki, które będą miały wpływ na komfort pracy, a także jej rezultaty.
Dostosowanie odpowiedniego drutu spawalniczego do konkretnych potrzeb
Drut ma bezpośredni wpływ na jakość prac spawalniczych, dlatego jego wybór nie może być przypadkowy. Za sprawą prawidłowo dobranego metalu wypełniającego można spełnić wymagania konstrukcyjne spawu, zwiększyć produktywność, a jednocześnie podnieść komfort pracy. Dotyczy to praktycznie każdego rodzaju spawania.
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, najważniejsze cechy drutu, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to przede wszystkim przeznaczenie, grubość, gatunek i grubość szpuli, na którą jest nawinięty. Co więcej, podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę nawet na to, czy drut został prawidłowo nawinięty na szpulę. Nawet taka pozornie nieistotna kwestia może mieć znaczenie podczas realizacji prac spawalniczych. Jeśli nabędziemy drut nawinięty niedbale, mogą wystąpić problemy z jego podawaniem.
Grubość drutu spawalniczego powinna być dobrana adekwatnie do grubości materiału, jaki mamy zamiar spawać. Warto wziąć pod uwagę również pozycję spawania. I chociaż istnieją pewne wytyczne, które określają wskazaną średnicę drutu spawalniczego, to jednak większość spawaczy opiera się raczej na swoich doświadczeniach.
Trzeba też uwzględnić gęstość prądu, który będzie przepływać przez drut, gdyż to właśnie on wpływa na charakter przenoszonego metalu w łuku spawalniczym.